Revitalizacija šuma


Šume smatramo savršenom ekološkom tvornicom, idealnim staništem za biljni i životinjski svijet, ali i velikom blagodati za samog čovjeka.

Step for Humans velik naglasak pridaje očuvanju prirodnih šuma, smanjenju ekonomske eksploatacije i povećanju svijesti kod ljudi o važnosti šuma za zdravlje Planeta i ljudi.

Stručna procjena stanja šume: izlazak stručnjaka (šumara) na teren koji provodi temeljitu procjenu trenutačnog stanja šume. Analizira se raznolikost vrsta, zdravlje stabala, prisutnost štetnika i mnogi drugi faktori koji utječu na ekosustav šume.

Pustimo šumama da se same stvore

U vremenu tehnoloških rješenja i brzih intervencija, može se činiti nekonvencionalno pustiti prirodi da djeluje sama. Međutim, mi vjerujemo upravo u to – da je priroda najbolji arhitekt svojih čuda. Naše intervencije često se svode na minimalne korake, koji omogućuju prirodi da djeluje neometano. Zapravo naša uloga je osigurati vrijeme i zaštitu prirodi da djeluje sama.

Godišnja procjena šume: Da bismo osigurali da je šuma na pravom putu oporavka i razvoja, svake godine provodimo novu procjenu. Na temelju tih informacija možemo usporediti stanje šume iz godine u godinu, prepoznati potencijalne probleme i reagirati na vrijeme.

Praćenje i izvješćivanje putem društvenih medija: Svjesni smo važnosti transparentnosti u našem radu. Zato redovito informiramo javnost o stanju i napretku šume putem naših društvenih mreža. Fotografije, video zapisi i stručni tekstovi pružaju uvid u to kako se šuma mijenja i razvija pod našim nadzorom.






Čišćenje terena: početni korak u procesu je čišćenje odabranih područja od gustog grmlja i prepreka, posebno invazivnih vrsta. Time omogućujemo svježem sjemenu da pronađe svoj put do tla i započne svoj životni ciklus.

Puštamo prirodi da preuzme proces: nakon pripreme terena, ne sijemo ništa. Umjesto toga, oslanjamo se na prirodnu regeneraciju. Stabla koja sama niknu su često otpornija i bolje prilagođena lokalnim uvjetima.

Podrška mikroorganizmima i bioraznolikosti: duboko u tlu, čitava vojska mikroorganizama, gljiva i bakterija radi na stvaranju zdrave, plodne zemlje. Ova simbiotska suradnja između korijenja drveća i tih mikroorganizama ključna je za zdrav rast šuma.

Strpljenje je ključ: iako se možda ne vide trenutačni rezultati, znamo da je za formiranje jake i zdrave šume potrebno vrijeme. Spori rast čini šumu otpornijom na bolesti, štetočine i ekstremne vremenske uvjete.


Na kraju, naša uloga je više uloga čuvara nego aktivnog sudionika. Vjerujemo da kada pružimo prirodi pravu priliku, ona može stvoriti čuda koja nadmašuju sve naše intervencije.