ESG – odgovorno poslovanje

ESG više nije samo slovo na papiru već dio poslovanja za koji moramo biti spremni. Riječ je o postizanju održivih rezultata za dobrobit okoliša i društva. Ali i o vođenju poslovanja na odgovoran i uključiv način kako bi bilo otporno na dugi rok.

ESG je akronim od riječi „Enviromental, Social and Governance“ („okolišno, društveno i korporativno upravljanje“) te označava tri ključna čimbenika koja bi se trebala uzeti u obzir prilikom mjerenja održivosti, etičnosti i društveno odgovornog poslovanja svake tvrtke.

Okolišni čimbenici vezani su uz izravan ili neizravan utjecaj poslovanja na prirodni okoliš (primjerice: klimatske promjene, onečišćenje okoliša, iskorištavanje prirodnih resursa, odlaganje otpada, energetska učinkovitost).

Društveni čimbenici vezani su uz izravan ili neizravan utjecaj poslovanja na interesne skupine u pogledu univerzalnih vrijednosti (primjerice: uvjeti rada, odnosi sa zajednicom, ljudska prava, raznolikost).

Upravljački čimbenici odnose se na procese, regulaciju i institucije koje utječu na upravljanje, administriranje i kontroliranje tvrtki (primjeri: politike i prakse plaća i nagrađivanja, neovisnost izbora članova uprave).


Koji su kriteriji za izradu ESG ratinga?

Kao nijedan dio analize poslovanja ni ESG analiza nije i ne može biti posve ujednačena među svim davateljima usluga. No postoji konsenzus da bez obzira na industriju i geografsku lokacije za uspješnu procjenu ESG čimbenika se koriste određeni tipovi podataka. To su:

  1. Okoliš i klimatske promjene
    1. Spremnost i borba protiv klimatskih promjena
    2. Emisija stakleničkih plinova
    3. Upravljanje klimatskim i okolišnim rizicima
    4. Zagađenje okoliša i korištenje resursa
    5. Očuvanje bioraznolikosti
    6. Osiguranje pristupa vodi itd.
  2. Društvena odgovornost
    1. Zaštita ljudskih prava
    2. Zaštita prava radnika
    3. Briga o zdravlju i sigurnosti
    4. Odgovornost prema kupcima itd.
  3. Upravljačka pitanja
    1. Transparentnost u upravljanju
    2. Struktura i vrsta internih akata
    3. Borba protiv korupcije

Hrvatski ESG rating Hrvatske gospodarske komore u pristupu ESG analizi ima jasne, transparente kriterije koji uključuju sve zahtjeve regulatora te već uobičajene zahtjeve financijskih institucija. Predstavlja uravnotežen sustav kriterija iz područja okoliša i klimatskih promjena, društvene odgovornosti i upravljačkih pitanja. Dodatno uzimamo u obzir industrijske specifičnosti ali i poslovne modele, proizvode i usluge temeljene na razvoju održivosti.


Zašto ESG rating?

ESG rating pomaže tvrtkama odrediti svoju poziciju na putu tranzicije te daje uvid u izloženost okolišnim, društvenim i upravljačkim rizicima te smjernice za poboljšanje izvedbe u relevantnim područjima. Neke od koristi ovakvog pristupa su:

  1. Upravljanje rizicima – organizacije su uslijed klimatskih promjena izložene povećanom broju novih rizika, što znatno utječe na profil rizičnosti same organizacije. Fizički rizici, koji nastaju kao fizička manifestacija klimatskih promjena, već imaju znatne posljedice na tvrtke i gospodarstvo u cjelini, bilo kao akutni (primjerice: šumski požari, poplave, oluje, suše) ili kronični (primjerice: zatopljenje, podizanje razine mora, smanjenje dostupnosti voda, smanjenje bioraznolikosti, erozija, degradacija tla). Tranzicijski rizici koji proizlaze iz usklađenja sa novim regulatornim okvirima EU u cilju razvoja kružnog gospodarstva s pripadajućim zahtjevima za izvještavanje predstavljaju dodatan izazov tvrtkama za ažuriranje svojeg poslovnog modela. Dodajmo tome povećanu svijest kupaca i klijenata o poslovnoj odgovornosti i održivom razvoju, zahtjeve financijske industrije za financiranje održivog  poslovanja jasno je da  je pred tvrtkama veliki izazov prilagodbe i umanjenja ovih rizika koji već sada mogu imati vrlo velik negativan utjecaj na bilancu i poslovanje tvrtke. Izračunati ESG rating je jasan signal uspješnosti upravljanja novim kategorijama rizika. 
  2. Poslovne prilike i zadržavanje talenata – strateška orijentacija EU-a na Green Deal i pripadajuća sredstva za ostvarenje ciljeva klimatske neutralnosti otvaraju mnogobrojne mogućnosti za tvrtke koji su razvile dobre ESG prakse – od korištenja bespovratnih sredstava, povoljnijih izvora financiranja pa do jednostavnije uspostave poslovnih odnosa s drugih EU tvrtkama koje su obveznice izvješćivanja o emisijama stakleničkih plinova svojih dobavljača i drugih ugovornih strana. Također, sve je vidljivija jasna preferencija kupaca i zaposlenika, pogotovo novije generacije, za ekološki održive i društveno odgovorne tvrtke. ESG rating omogućuje poslodavcima da se atraktivno pozicioniraju kako na tržištu tako i na tržištu rada. 
  3. Operativno poslovanje –  ESG rating naglašava u kojem dijelu upravljanja energijom, otpadom ili cjelokupnim poslovanjem postoji prostor za poboljšanje te na taj način pomaže optimizirati poslovanje i pripremiti tvrtku na nadolazeće kako regulatorne izvještajne zahtjeve tako i za zahtjeve poslovnih suradnika i financijskih institucija. 
  4. Privlačenje investitora – ESG rating nije zanimljiv samo „zelenim“ investitorima, već postaje standard za sve, uključujući kreditne institucije i investicijske fondove, budući da im olakšava prepoznavanje tvrtki sa kvalitetnim sustavom upravljanja, mogućnostima rasta i razvoja te nižim rizikom poslovanja. Temeljem dobivenih rezultata ESG ratinga tvrtke se mogu uspoređivati s drugim tvrtkama iz svog sektora, a ponavljanjem indeksizacije svake godine mogu pratiti svoj napredak u poboljšanju ESG-a i u komunikaciji s investitorima i drugim dionicima.

Izvor: hgk.hr

Tags: